Tänasel betoonipäeval KUMUs kuulutati välja konkursi „Aasta betoonehitis 2023” võitjad.  

Aasta betoonehitis 2023 – eramu Pirital, Purje tänaval

Konkursi peaauhind, arhitektuur – ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ: Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör, Silver Liiberg

Sisearhitekt: ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ: Mari-Liis Süld

Tellija: eraisik 

Konstruktor: Estkonsult OÜ 

Peatöövõtja: Mõttegrupp OÜ 

Betoonitööd: PR Betoon OÜ

Betoon: Heidelberg Materials Betoon AS 

Betoonikosmeetik: Grest OÜ 

Raketis: PERI AS.  

Vt. lühifilmi Purje tänava eramust siit:

https://www.dropbox.com/scl/fi/1is7vrck3lcvpu34cdj8y/abe_2023_elamu_pirital.mp4?rlkey=rqf26u180rym1p8uzgggwp3kl&dl=0

Žürii kommentaar: „Võitnud betooneramu esindab ajatut modernismi, mida iseloomustab vormide lihtsus ja detailide ning sõlmede filigraansus. Eramu ehituskonstruktiivne ja insener-tehniline läbimõeldus on muljetavaldav, mis on sündinud tellija, arhitekti, konstruktori ja ehitaja suurepärase koostöö tulemusena”.

Žürii esimees Aadu Kana: „Väga hea arhitektuur ja konstruktoritöö, kõik on paigas, hästi läbimõeldud (kõik kommunikatsioonid on ära peidetud, väga suur ja hoolikas ettevalmistustöö, enne kui hakata betooni valama). Näha on, et kõik maja rajanud osapooled, eesotsas tellijaga, armastavad betooni. Filigraanne teostus. See ongi betoonmaja”. 

Võidutööde fotovalikut saab alla laadida:

https://www.dropbox.com/scl/fo/9d2ee4jl1ny8ucyp5jik0/h?rlkey=lohsfxqdmxzxwx27li8ndm0l2&dl=0

Eriauhind: Kalevi staadioni tuletorn – arhitektuur  molumba OÜ: Karli Luik, Johan Tali, Harry Klaar

Zürii kommentaar: „Innovaatilise ja uuendusliku betoonelementide ja paigalvalatud betooni pinnaviimistluse väljatöötamise eest. Selge ja pilkupüüdev arhitektuurne lahendus sobitub hästi maastikku ning seob endas orgaaniliselt erinevad funktsioonid nagu esinduslik pääslahoone, tuletorn ja tehnorajatis”.  

Žürii esimees Aadu Kana: „Arhitektid ja betoonimehed on torni betoonelementidega tõsiselt vaeva näinud, ehk lausa midagi innovatiivset loonud. Loodame, et molumba arhitektide uuenduslikud ideed Kalevi staadioni kaasajastamiseks jõuavad ka võiduka finišini – praeguseks on need finantside puudumise tõttu realiseerunud vaid osaliselt.”

Betooniühingu poolt korraldatud rahvahääletuse Facebookis võitis – eramu Pirita-Kosel. Arhitektuur – ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ: Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör.

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna sai – Riia mnt viadukti konstruktor Kaido Sooru (Skeleton OÜ)

Äripäeva ehitusuudiste eriauhinna sai – Ehitusettevõte Dreibau OÜ – Kiviõli Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti ehituse peatöövõtja.

Tänavu kahekümne neljandat korda korraldatud konkurss „Aasta betoonehitis” on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja hästivormitavat betooni.
Tänavusele konkursile esitati 22 ehitist. Võistlusele sai esitada 2023. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi. 

„Aasta Betoonehitis 2023” võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Arhitektide Liidust – Kalle Vellevoog, Eesti Betooniühingust – Jürgen Einpaul, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Indrek Laul, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust – Johann-Aksel Tarbe, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Marina Vaganova, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Teeli Remmelg, Äripäeva ehitusväljaannete peatoimetaja, Liivi Tamm, ajakirja „EhitusEST” peatoimetaja, ning Soome arhitekt Maritta Koivisto – ajakirja „Betoni” peatoimetaja ning Aadu Kana – Heidelberg Materials Kunda AS, žürii esimees. 

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 83 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 60ettevõtet.

Lisainformatsioon:

Aadu Kana, konkursi „Aasta Betoonehitis 2023” žürii esimees,

Eesti Betooniühingu auliige, Tel: 50 49 477

Toomas Vainola, Eesti Betooniühingu tegevdirektor

Tel: 50 366 50, 648 1918; e-post: betoon@betoon.org 

Marina Vaganova, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor   

Tel: 522 5110, 648 1918; e-post: marina@eetl.ee

www.betoon.org  

http://www.eetl.ee

https://www.facebook.com/betoon.org/   

Teisipäeval, 26. märtsil kuulutatakse KUMUs toimuval Betoonipäeval välja konkursi „Aasta betoonehitis 2023” võitjad. 

Eesti Betooniühingu ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu korraldatava võistluse peaauhind läheb betooni parimal moel esindava ehitise autorile.

Betoonipäeva kava:

13.00 – Betoonipäev algab

13.15 Antti Nousjoki, ALA Architects, Finland

           Optimistic Architecture

           Ettekanne on inglise keeles

15.15 Jouni Punkki, Aalto University, Finland

           Development of Low-Carbon concrete in Finland

           Ettekanne on inglise keeles

16.00 Võistluse „Aasta betoonehitis 2023“ nominentide tutvustamine

16.10 Võistluse „Aasta betoonehitis 2023“ võitjate väljakuulutamine,

           Aadu Kana, žürii esimees, Eesti Betooniühingu auliige. 

KUMU asub Weizenbergi 34/Valge 1, Kadriorus.

Ajakirjanikud on teretulnud!

Betoonipäeval osalemine ainult eelregistreerimisega.

2023. aasta betoonehitise tiitlile kandideerivad: 

  1. Büroohoone Tammsaare 56, Park Tondi, Tammsaare tee 56, Kristiine, Tallinn
  2. Eramu Nurmenuku 4, Kiili vald, Harjumaa
  3. Eramu Pirita-Kosel, Pirita, Tallinn
  4. Eramu Pirital, Purje 3a, Tallinn
  5. Eramu Püü 1b, Kristiine, Tallinn
  6. Kalevi staadioni tuletorn, Staadioni 3, Kesklinn, Tallinn
  7. Kiviõli Päästeameti ja PPA ühishoone, Viru 23, Kiviõli, Ida-Virumaa
  8. Lahekalda korterelamud, Paekalda 23/1 ja 23/2, Lasnamäe, Tallinn
  9. Mustamäe Huvikool, Vilde tee 54, Tallinn
  10. Mustamäe Riigigümnaasium, Akadeemia tee 25, Tallinn
  11. Narva Gümnaasium, A. Puškini 31, Narva
  12. Noblessneri kvartali Vesilennuki elu- ja ärihooned, Põhja-Tallinn, Tallinn
  13. Odra maja, Lastekodu 31/Odra 6, Kesklinn, Tallinn
  14. Pitser – Kiviõli Päästeameti ja PPA ühishoone, Viru 23, Kiviõli, Ida-Virumaa
  15. Pöörise elamupiirkond, Mustamäe, Tallinn
  16. Radisson RED Hotel, Vuorikatu 24, Helsinki, Soome
  17. Rae Gümnaasiumi tugimüürid ja rattavarjualune, Aruküla tee 22, Jüri, Rae vald, Harjumaa
  18. Rannakalda arendus, Lammi 8, Haabersti, Tallinn
  19. Riia viadukt, Riia mnt, Tartu ringteel, Tartu
  20. Saarde tuulepark, Saarde vald, Pärnumaa
  21. Uus-Veerenni korterelamud, V-etapp, Veerenni 36b ja Pille 11, Kesklinn, Tallinn
  22. Volta residentsid, Uus-Volta 12 ja Mootori 7, Põhja-Tallinn, Tallinn.

Vt. ka: https://betoon.org/aasta-betoon/ab-2023/nominendid-2023/

Leedus, Rootsis ja Ühendkuningriigis kauaaegse projekteerimise ja ehitamise projektide tarnijana tunnustatud INHUS teatab lepingu allkirjastamisest omandas Eesti ühe juhtiva betoonelementide tootja TMB Element. TMB Elemendi toodete ja teenuste turgudeks on Eesti, Läti, Soome ja Rootsi. Lisaks ettevõtte jätkuvale laienemisele tähendab see tehing INHUSile ka sisenemist Eesti ja Soome turgudele.

Audrius Tulaba, INHUSi tegevjuht:

See strateegiline samm avab tee uutele võimalustele Eesti ja Soome turgudel. Tänu oma laialdasele projekteerimise-ehitamise projektide kogemusele koos TMB Elemendi ainulaadsete tugevustega oleme täielikult valmis pakkuma oma klientidele lisandväärtust. See omandamine loob jätkusuutliku platvormi nendel turgudel kasvamiseks, võimaldades INHUSil pakkuda projekteerimise-ehitamise lahendusi ja luua püsivaid suhteid kohalike partnerite ja klientidega.

Jaanus Mumm, TMB Element tegevjuht:

TMB Element on pika ajalooga jätkusuutlik ettevõte ning ettevõte on kohalikul tasandil oluline tööandja. Koostöö INHUSiga loob hea sünergia TMB tegevuse arendamiseks ja laiendamiseks läbi suurema täiendava tehnilise kompetentsi betoonelementide projekteerimisel, tootmisel ja koostamisel, et pakkuda meie regioonis parimat teenust.

Jaan Luts, TMB Element nõukogu liige:

„Mul on hea meel, et meie Tartu tehas saab olema osa suuremast kontsernist, millel on suured tulevikuambitsioonid. Konsolideerimine on vajalik selleks, et muutuvas keskkonnas ja nõudlikus majanduses paremini konkureerida. TMB Elemendil on suurema ettevõtete grupi liikmena veelgi paremad võimalused kasvuks eksporditurgudel ja arenguks üldiselt.“

Simonas Bielskis, Concretus Groupi tegevjuht (INHUSi enamusaktsionär):

„Selle õigeaegse otsusega investeerida Eesti turule ja selle tehinguga jõuame kõikidesse Balti riikidesse kas ühe või kõigi oma põhitegevusaladega: projekteerimise – ehituse lahendused, kaubabetoon või sillutuskivide tootmine.“

Antud tehingus nõustas INHUSi finantsnõustajana Swedbank Investeerimispangandus ja õigusnõustajana Ellex Raidla. TMB Elementi nõustas õigusnõustajana Cobalt ja Redgate Capital.

Eesti Betooniühingu ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu korraldatavale konkursile „Aasta betoonehitis 2023” esitati 22 ehitist.

„Võistlusel osalevate ehitiste palett on rikkalik nii otstarbelt, tehnilistelt teostusviisidelt kui ka geograafiliselt,” ütles Eesti Betooniühingu juhatuse esimees Imre Leetma. „Betoonehitiste konkursil osaleb seekord lausa neli uut koolimaja ehitist,” täiendas Leetma. 

Imre Leetma sõnul näitab betoon enda laialdasi võimalusi elamuehituses – konkursil osaleb tervelt seitse kortermajade elamurajooni, samuti nii paigalvalubetooni kui betoonelementide tehaselise tootmise võimalusi kasutavat neli väga erinevat betooneramut.

Eesti Betooniühingu juhatus kinnitas kõik võistlusele esitatud 22 ehitist „Aasta betoonehitis 2023” nominentideks.

„Eesti betoonisektori suutlikkust demonstreerivad veenvalt Riia mnt ristmiku viadukt Tartus, Saarde tuulepark Pärnumaal aga ka Kalevi staadioni tuletorn Tallinnas. Esmakordselt osaleb võistlusel 3D-prinditud betoontaies – “Pitser” Kiviõli ühishoone seinal,” sõnas Eesti Betooniühingu tegevdirektor Toomas Vainola. „Eesti betoonehituse ekspordivõimekust demonstreerib esinduslik Helsingisse rajatud Radisson RED Hotel.”

2023. aasta betoonehitise tiitlile kandideerivad: 

  1. Büroohoone Tammsaare 56, Park Tondi, Tammsaare tee 56, Kristiine, Tallinn
  2. Eramu Nurmenuku 4, Kiili vald, Harjumaa
  3. Eramu Pirital, Tallinn
  4. Eramu Pirital, Purje 3a, Tallinn
  5. Eramu Püü 1b, Kristiine, Tallinn
  6. Kalevi staadioni tuletorn, Staadioni 3, Kesklinn, Tallinn
  7. Kiviõli Päästeameti ja PPA ühishoone, Viru 23, Kiviõli, Ida-Virumaa
  8. Lahekalda korterelamud, Paekalda 23/1 ja 23/2, Lasnamäe, Tallinn
  9. Mustamäe Huvikool, Vilde tee 54, Tallinn
  10. Mustamäe Riigigümnaasium, Akadeemia tee 25, Tallinn
  11. Narva Gümnaasium, A. Puškini 31, Narva
  12. Noblessneri kvartali Vesilennuki elu- ja ärihooned, Põhja-Tallinn, Tallinn
  13. Odra maja, Lastekodu 31/Odra 6, Kesklinn, Tallinn
  14. Pitser – Kiviõli Päästeameti ja PPA ühishoone, Viru 23, Kiviõli, Ida-Virumaa
  15. Pöörise elamupiirkond, Mustamäe, Tallinn
  16. Radisson RED Hotel, Vuorikatu 24, Helsinki, Soome
  17. Rae Gümnaasiumi tugimüürid ja rattavarjualune, Aruküla tee 22, Jüri, Rae vald, Harjumaa
  18. Rannakalda arendus, Lammi 8, Haabersti, Tallinn
  19. Riia viadukt, Riia mnt, Tartu ringteel, Tartu
  20. Saarde tuulepark, Saarde vald, Pärnumaa
  21. Uus-Veerenni korterelamud, V-etapp, Veerenni 36b ja Pille 11, Kesklinn, Tallinn
  22. Volta residentsid, Uus-Volta 12 ja Mootori 7, Põhja-Tallinn, Tallinn.

Vt. ka: https://www.betoon.org/aasta-betoonehitis/ab-2023/nominendid/

Konkursi eesmärgiks on leida ja esile tõsta ehitisi, mille nägusus ning efektiivne ja ökonoomne teostus demonstreerivad betooni kui kodumaise materjali eeliseid ja võimalusi.

Võidab objekt või menetlus, kus oluline panus on olnud Eestis registreeritud ettevõtjate tööl ja Eestist tarnitud betoonmaterjalidel. Võidutöö valimisel arvestatakse ka objekti projekteerimise ja ehitamise professionaalsust ning nõudlikkusastet, kvaliteeti ja innovaatilisust.

Peaauhind kuulub võiduidee autorile. Äramärkimist leiavad võitnud objekti tellija, projekteerija, ehitaja, betooni ja raketiste tarnija.

Kahekümne neljandat korda korraldatava võistluse žüriisse kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Betooniühingu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu, Eesti Ehitusinseneride Liidu, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu, Heidelberg Materials Kunda ja ehitusajakirjanduse esindajad.

Võistluse žürii alustas tööd jaanuaris.

Võitja kuulutatakse välja Betoonipäeval 2024. aasta märtsis.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Geneetikakeskuse juures asub Harvikhaiguste kompetentsikeskus, kus väikesed patsiendid saavad abi geneetiliste haiguste diagnoosimisel ja haigete laste pered abi ja nõu suhtlemisel erinevate ametiasutustega ning psühholoogilist tuge. 

TÜK Harvikhaiguste kompetentsikeskusel oli jõulusoov ühe väga olulise seadme muretsemiseks, mis aitab efektiivselt diagnoosida abivajavate laste silmahaiguseid. See võimekas abivahend, silmapõhja uurimiseks mõeldud Schepensi pealamp ja sinna juurde kuuluv 20D luup, võimaldab aidata silmahaigusi diagnoosida ka enneaegsetel ja vastsündinutel, samuti vajadusel täiskasvanutel. OÜ TMB Element täitis suurima rõõmuga nii olulise jõulusoovi ning soetas TÜK Harvikhaiguste kompetentsikeskusele vajaliku seadme.

Jõulud on imede aeg! Ka Sina saad aidata abivajavaid lapsi!

Eesti Betooniühing kuulutas 2023. aasta „Betoonisõbraks” Riho Orase, betooni kui konstruktiivse ehitusmaterjali eestkõnelemise, tõestamise ja populariseerimise eest.

„Riho Oras on ehitusinsener, kes kutsutakse appi siis, kui kuskilt king pigistab või mõistus on  otsa saamas,“ sõnas Eesti Betooniühingu esimees Imre Leetma. „Ta on olnud loendamatu hulga ehitusprojektide ja ehitiste juures tellijapoolseks konsultandiks, omanikujärelevalvajaks, ehituskonstruktsioonide eksperdiks – Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Venemaal.“

Riho Oras on üks Eesti Betooniühingu loomise algatajatest ja asutajatest. Ta on ka eestikeelse betooni-alase sõnavara eestseisja, olles Betooniühingu ja Eesti Ehitusinseneride Liidu betoontarindite terminikomisjoni juht. 

„Riho on olnud asendamatu abimees Betooniühingu koolitustel, olles üheks aktiivsemaks lektoriks läbi aastate,” ütles Eesti Betooniühingu tegevdirektor Toomas Vainola. „Tema suure panuse läbi on valminud Betooniühingu juhendid „BÜ6: Talvised betoonitööd“ (2014) ja „BÜ7: Betoonpõrandad“ (2018 ja 2023),” lisas Vainola.

Riho Oras (s. 1953) on lõpetanud Tallinna 22. Keskkooli, cum laude ehitusinsenerina Tallinna Tehnikaülikooli (1976), tehnikateaduste kandidaat (1984). 

Ta on töötanud Tallinna Tehnikaülikoolis, sh ehitusteaduskonna prodekaani, ehituskonstruktsioonide kateedri juhatajana (1979-1992), alates 1992 töötanud ehitustellija-konsultandina ja omanikujärelevalvena ning ehituskonstruktsioonide eksperdina – 1992-2006: JP Terasto Eesti OÜs, alates 2006: Conviso OÜ-s.  

Riho Oras on Eesti Ehitusinseneride Liidu (EEL) asutajaliige (1991), pikaaegne EEL-i volikogu ja juhatuse liige, EEL-i esimees 2020-22, praegu EEL-i aseesimees.

Riho Oras on üks Eesti insenerikutsete süsteemi väljatöötaja ja kasutusele võtja. 

Eesti volitatud insener.

Eesti Inseneride Liidu president, 2000-2004.

Eesti Akrediteerimiskeskuse tehnikakatsete komitee esimees, 2003-2009,

European Council of Civil Engineers töögrupi liige, 1998-2004.  

Soome Betooniühingu liige, 2005.   

 

„Betoonisõber 2023” aunimetus kuulutati välja kolmapäevasel Betooni Tehnoloogiapäeval Tallinna Tehnikakõrgkoolis. 

Unikaalse auhinna Eesti Betooniühingu „Betoonisõbrale” Riho Orasele tegi kunstnik Jüri Mildeberg. 

 

Eesti Betooniühingu „Betoonisõbra“ tiitli on varasematel aastatel pälvinud:

– arhitektuuriajaloolane Carl-Dag Lige, 2022; 

– Tallinna linnavalitsus, 2021; 

– ehitusajaloolane Maris Mändel, 2020; 

– ehitusettevõtja Mait Rõõmusaar, 2019; 

– ehitusettevõtja Peep Roosmann, 2018. 

„Betoonisõber” on aunimetus, mida Eesti Betooniühing annab välja, väärtustamaks ja esile tõstmaks neid inimesi (ja ka organisatsioone), kes väljapaistval moel panustavad betooni, kui enimkasutatavasse kodumaisesse ehitusmaterjali selle kõikvõimalikes avaldumisvormides.   

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 87 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Lisainformatsioon:

Imre Leetma, Eesti Betooniühingu juhatuse esimees 

Tel: 505 4447; e-post: imre.leetma@heidelbergmaterials.com                                                                     

Toomas Vainola, Eesti Betooniühingu tegevdirektor

Tel: 648 1918; 50 366 50; e-post: betoon@betoon.org  

www.betoon.org  

https://www.facebook.com/betoon.org 

instagram.com/betoon200/ 

https://www.youtube.com/channel/UC0Vz0g8IXS0CiujHYtkTLOw/videos   

Eesti Betooniühing ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit kuulutavad välja konkursi „Aasta betoonehitis 2023”. Võistluse eesmärgiks on tõsta betooni kui kodumaise ehitusmaterjali mainet ning kaasa aidata betoonarhitektuuri, betoonitehnoloogia ja betoonehituse arengule.

„Betoon kui enimkasutatav ehitusmaterjal on asendamatu kõige erinevamate hoonete ja rajatiste loomisel, võimaldades arhitektidel, konstruktoritel ja ehitajatel ära kasutada materjali erinevaid omadusi,” ütles Eesti Betooniühingu juhatuse esimees Imre Leetma. „Sellist betooni mitmekülgset kasutamist loodame näha ka alanud võistlusel,” lisas Leetma.

Betoonehitise konkursile võib esitada:

– ehitisi – hooneid ja rajatisi – mis antakse tellijale üle 2023. aasta jooksul;

– ehitisi, mida ei ole antud konkursile varem esitatud;

– esitada võib ka konstruktsioone ja menetlusi.  

Võidab objekt või menetlus, kus oluline panus on olnud Eestis registreeritud ettevõtjate tööl ja Eestist tarnitud betoonmaterjalidel. Võidutöö valimisel arvestatakse objekti projekteerimise ja ehitamise professionaalsust ning nõudlikkusastet, kvaliteeti ja innovaatilisust.

Peaauhind kuulub võiduidee autorile. Äramärkimist leiavad võitnud objekti tellija, projekteerija, ehitaja, raketise tarnija, betoontoodete tootja ja betooni tarnija.

vt. ka: https://www.betoon.org/aasta-betoonehitis/voistlusest/konkursi-tingimused/ 

Žüriisse kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Betooniühingu, Eesti Ehitusinseneride Liidu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu, Heidelberg Materials Kunda ja ajakirjanduse esindajad. Žürii kokkukutsujana toimib konkursi korraldaja.

Konkursile tööde esitamise tähtaeg on 8. detsember 2023. a.

Võitja kuulutatakse välja üleriigilisel Betoonipäeval 2024. aasta märtsis.

Betoonehitiste konkurss on vanim Eesti ehitusvaldkonna võistlus, mida on korraldatud järjepidevalt alates 2000. aastast, tänavu 24. korda.

Tänasel betoonipäeval Viimsi Artiumis kuulutati välja konkursi „Aasta betoonehitis 2022” võitjad.  

Aasta betoonehitis 2022 – Järve tornid

Konkursi peaauhind, arhitektuur – Arhitekt Martin Aunin: Martin Aunin, Marti Kahu, Margid Saar, Martin Melioranski

Tellija: TTP AS

Konstruktor: E-Betoonelement OÜ, CES OÜ, Inseneribüroo Pike OÜ, Empius OÜ, DMT Insenerid OÜ

Peatöövõtja: TTP AS

Betoontooted: E-Betoonelement OÜ

Betoonitööd: PR Betoon OÜ, E-Betoonelement OÜ, Maru Betoonitööd OÜ

Betoon: Rudus AS

Raketis: Peri AS. 

Vt. lühifilmi Järve tornidest siit:

https://www.dropbox.com/scl/fo/tzvgjcqdmxtw3zh1pn6kk/h?dl=0&rlkey=z0vjpckn83mbqewspqa5hu7g7

Žürii kommentaar: „Kvaliteetse arhitektuuriga linnakeskkonnas oma konkreetsesse asukohta hästi sobituvad moodsad äripindadega korterelamud. Arhitekti-projekteerija-betoonelemenditootja kvaliteetse koostöö hea näide. Väga nõudlik betoonelementide kvaliteet, samuti nende paigaldus.”

Žürii esimees Aadu Kana: „Just selliste ehitistega nagu Järve tornid tõestab tänapäevane betoonehitus enda trumpe – tehasetingimustes valmistatud täpsed, keerulised ja kvaliteetsed elemendid koos paigalvalu pakutavate loendamatute võimalustega. Tänapäevase betoonehituse suurepärane näide.” 

Võidutööde fotovalikut saab alla laadida:

https://www.dropbox.com/scl/fo/jckx2lkj8kz5zinnzj8e9/h?dl=0&rlkey=n9gvxsii3zjxd0hl8hezve8pm

Eriauhind: Pakrineeme LNG terminali haalamiskai ehituse üldjuhile, Reedik Raudla’le (Pakrineeme Sadama OÜ ehitusjuht) – hea koostöö korralduse eest meeskonna vahel – tellija-projekteerija-ehitaja. 

Zürii kommentaar: „Tellija esindajana dirigeeris kõigi tööde kvaliteetset teostamist rekordiliselt lühikese ajaga. LNG terminali haalamiskai valmis maailmarekordiliselt lühikese ajaga. Ka betoonitööde osas oli tegemist väga erakordse pingutusega – haalamiskai betooniosade valamiseks tuli betoonipumba toruliin vedada 750 meetri kaugusele, mis on teadaolevalt Eesti rekord.”  

Žürii esimees Aadu Kana: „Kõigile ehitusega kokku puutunutele avaldas sügavat muljet tellijapoolse ehitusjuhi Reedik Raudla tegutsemine. Tellija esindajana dirigeeris ta kõigi tööde kvaliteetset teostamist.”

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna said – Järve tornide konstruktsiooniinsenenerid Jaanus Olop ja Mati Jõgiste (E-Betoonelement OÜ). 

Äripäeva ehitusuudiste eriauhinna sai – GRK Eesti AS Puiatu ökodukti ehituse peatöövõtja.

Tänavu kahekümne kolmandat korda korraldatud konkurss „Aasta betoonehitis” on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja hästivormitavat betooni.
Tänavusele konkursile esitati 13 ehitist. Võistlusele sai esitada 2022. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2022” võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Arhitektide Liidust – Villem Tomiste, Eesti Betooniühingust – Kalev Ramjalg, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust – Johann-Aksel Tarbe, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Marina Vaganova, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Teeli Remmelg, Äripäeva ehitusväljaannete peatoimetaja, Liivi Tamm, ajakirja „EhitusEST” peatoimetaja, ning Soome arhitekt Maritta Koivisto – ajakirja „Betoni” peatoimetaja ning Aadu Kana – Kunda Nordic Tsement AS, žürii esimees. 

Arendavate teraapiate eesmärk on erinevate haiguse tõttu häirunud funktsioonide parandamine, laste arengu toetamine ning lähtuvalt lapse erivajadusest igapäevatoimingutes toimetuleku edendamine. Teraapiaid vajavate laste profiil on äärmiselt erinev – käitumishäirest sügava liikumispuudeni. Tihtilugu vajavad liitpuudega lapsed mitut erinevat teraapiat.

Milline on 2022. aasta parim betoonehitis?

Eesti Betooniühing ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit kuulutasid välja konkursi „Aasta betoonehitis 2022”. Võistluse eesmärgiks on tõsta betooni kui kodumaise ehitusmaterjali mainet ning kaasa aidata betoonarhitektuuri, betoonitehnoloogia ja betoonehituse arengule.

„Vaatamata keerulistele aegadele ehitab Eesti hoolega – valminud ja valmimas on uued koolimajad, tervishoiu- ja kultuuriasutused, infrastruktuuri- ja taristuehitised, põllumajandus- ja tööstusehitised, kaitseväe hooned ja rajatised, kortermajad, eramud ja büroohooned,” ütles Eesti Betooniühingu juhatuse esimees Imre Leetma. „Parimaid nende seast ootame meie võistlusele.”

Betoonehitise konkursile võib esitada:

– ehitisi – hooneid ja rajatisi – mis antakse tellijale üle 2022. aasta jooksul;

– ehitisi, mida ei ole antud konkursile varem esitatud;

– esitada võib ka konstruktsioone ja menetlusi.  

Võidab objekt või menetlus, kus oluline panus on olnud Eestis registreeritud ettevõtjate tööl ja Eestist tarnitud betoonmaterjalidel. Võidutöö valimisel arvestatakse objekti projekteerimise ja ehitamise professionaalsust ning nõudlikkusastet, kvaliteeti ja innovaatilisust.

Peaauhind kuulub võiduidee autorile. Äramärkimist leiavad võitnud objekti tellija, projekteerija, ehitaja, raketise tarnija, betoontoodete tootja ja betooni tarnija.

vt. ka: https://www.betoon.org/aasta-betoonehitis/voistlusest/konkursi-tingimused/ 

Žüriisse kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Betooniühingu, Eesti Ehitusinseneride Liidu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu, Kunda Nordic Tsemendi ja ehitusajakirjanduse esindajad. Žürii kokkukutsujana toimib konkursi korraldaja.

Konkursile tööde esitamise tähtaeg on 2. detsember 2022. a.

Võitja kuulutatakse välja üleriigilisel Betoonipäeval 2023. aasta märtsis.

Betoonehitiste konkurss on vanim Eesti ehitusvaldkonna võistlus, mida on korraldatud järjepidevalt alates 2000. aastast, tänavu 23. korda.

2021. a. Betoonehitiseks valiti – Tallinna sadama kruiisiterminal. Konkursi peaauhind, arhitektuur – Salto AB OÜ (Maarja Kask, Ralf Lõoke, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop, Margus Tamm) ja Stuudio Tallinn OÜ (Villem Tomiste).

Tellija auhind: Tallinna Sadam AS, konstruktori auhind: Sweco Projekt AS, ehituse peatöövõtja auhind: YIT Eesti AS, betoonitööde auhind: Azelta Projekt OÜ, Savekate OÜ, Ideia OÜ; betooni auhind: Framm AS, Betoonimeister AS, Rudus AS; betoontoodete auhind: Narva-Bark AS, VMT Betoon AS, Muuga Betoonelement AS, Mammut Element OÜ; raketise auhind: Ramirent Baltic AS.

2020. a. Betoonehitis – Laaneotsa maja Harjumaal. Peaauhind – Joel Kopli (KUU Arhitektid).

2019. a. Betoonehitis – Sisekaitseakadeemia. Peaauhind – Arhitekt11 OÜ.           

2018. a. Betoonehitis – Eesti Kunstiakadeemia. Peaauhind –  Kuu Arhitektid: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann.

2017. a. Betoonehitis – eramu Viimsis. Peaauhind – tellija Mait Rõõmusaar. 

2016. a. Betoonehitis – Eesti Rahva Muuseum. Peaauhind – DGT Architects (Dan Dorell, Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane).

2015. a. Betoonehitis – Ihaste sild. Peaauhind – Ehituse ja Tarkvara Inseneribüroo OÜ (Juhan Idnurm ja Siim Idnurm).

2014. a. Betoonehitis – Tondiraba Jäähall. Peaauhind – Kadarik Tüür Arhitektid OÜ. 

2013. a. Betoonehitis – Ülemiste liiklussõlme rekonstrueerimistööd. Peaauhind – AS K-Projekt (peaprojekteerija).

2012. a. Betoonehitis – Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari betoonkonstruktsioonide rekonstrueerimine. Peaauhind – konstruktorid Karl Õiger ja Heiki Onton.

2011. a. Betoonehitis – heliskulptuur Cromatico. Peaauhind – skulptor Lukas Kühne.

2010. a. Betoonehitis – eramu Pirital. Peaauhind – arhitekt Andres Lember, Male Maja OÜ.

2009. a. Betoonehitis – Tallinki büroohoone. Peaauhind – arhitekt Meelis Press.

2008. a. Betoonehitis – Tallinna lennujaama reisiterminali laiendus. Peaauhind – arhitekt Jean-Marie Bonnard, Sofreavia SA.

2007. a. Betoonehitis – Puurmani kaarsild. Peaauhind – konstruktorid Siim Idnurm, Juhan Idnurm.

2006. a. Betoonehitis – Luku-Experdi kontorihoone. Peaauhind – arhitekt Hindrek

2005. a. Betoonehitis – TTP kontorihoone. Peaauhind – arhitekt Meelis Press. 

2004. a. Betoonehitis – Ülemiste Hotell. Peaauhind – arhitekt Martin Aunin.

2003. a. Betoonehitis – eramu Viimsis. Peaauhind – Arhitektibüroo Emil Urbel.

2002. a. Betoonehitis – Tartu vangla. Peaauhind – Arhitektuuribüroo Kalle Rõõmus AS.

2001. a. Betoonehitis – kuivpuisteainete terminal Muugal. Peaauhind – projekteerija Randväli ja Karema AS.

2000. a. Betoonehitis – Rocca al Mare koolimaja. Peaauhind – Arhitektuuribüroo Urbel ja Peil.

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 83 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 64 ettevõtet.

Lisainformatsioon:

Imre Leetma, Eesti Betooniühingu juhatuse esimees,                                                                       

Tel: 505 4447; e-post: imre.leetma@knc.ee                                                                           

Toomas Vainola, Eesti Betooniühingu tegevdirektor,

Tel: 648 1918; 50 366 50; e-post: betoon@betoon.org 

Marina Vaganova, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor

Tel: 648 1918; 52 25 110; e-post: eetl@eetl.ee

www.betoon.org

http://www.eetl.ee

https://www.facebook.com/betoon.org

instagram.com/betoon200/